Zapanuj nad stresem – EMG Biofeedback.

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się jedna z najczęściej stosowanych metod biofeedback, jaką jest ElektroMiografia, czyli w skrócie EMG. Według wszelkich potwierdzonych badań naukowych wiadomo już dziś, że stres wyzwala w każdym człowieku napięcie mięśniowe, które za pomocą specjalnej aparatury możemy mierzyć.

W tym miejscu trzeba dodać, że podwyższony poziom mikrowoltów, bo ta właśnie jednostka służy do oznaczenia prądu przepływającego podczas napięcia mięśni wskazuje na wielkość stresu.

Podczas zabiegu biofeedback trenuje się u pacjenta odruchy, dzięki którym może później świadomie wpływać na poziom i natężenie stresu w swoim organizmie. Dla niektórych osób może to w pewnym stopniu przypominać tresurę zwierząt, ale jest to metoda skuteczna.

W trakcie zajęć za pomocą specjalnego urządzenia wychwytuje się elektryczne sygnały pochodzące najczęściej z czaszki i mięśni ramion pacjenta, a następnie w celu lepszego zobrazowania za pomocą sygnałów akustycznych lub świetlnych przekazuje się informację badanemu w chwili napięcia jego mięśni. Trzeba podkreślić, że ta stosunkowo prosta metoda po odpowiednio długim treningu przynosi bardzo dobre efekty.

Polecani terapeuci

MAREK RAKOCZY Psycholog i terapeuta uzależnień
godziny przyjęć: pn-pt: 10.00-18.00
ŻANETA NOWACKA Psycholog rodzinny
godziny przyjęć: pn-pt: 10.00-18.00